Z deszczu w słońce, czyli EXPO Zdrowie w Mszczonowie

12.09.2011

Niesienie kaganka oświaty jest trudne, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia, w której w Polsce wciąż panuje wiele stereotypów, jak np. ten, że zdrowy styl życia polega na regularnym zażywaniu witamin i suplementów. Jednak jak przekonuje Marcin Anielski, koordynator projektu EXPO Zdrowie z ramienia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) świadomość społeczna powoli się zmienia, a duży wpływ na to mają działające w wielu miastach kluby zdrowia i organizowane wystawy z cyklu EXPO Zdrowie.
 
Właśnie podczas ostatniej takiej wystawy, która odbyła się 7 września w Mszczonowie, dało się zauważyć znaczący wzrost zainteresowania właściwym stylem życia.
 
– Niedługo po ubiegłorocznym, pierwszym EXPO Zdrowie w Mszczonowie w mieście tym zaczął działać klub zdrowia. Prowadzi on swoje spotkania co miesiąc. Teraz, podczas kolejnej wystawy spotykaliśmy ludzi, którzy regularnie uczestniczą w jego zajęciach – mówi Marcin Anielski. – Wśród osób, z którymi rozmawialiśmy, więcej niż przed rokiem było ludzi zainteresowanych zdrowiem, większa też była świadomość, co należy robić, a czego unikać, by dłużej zachować sprawność – dodaje.
 
Klub zdrowia w Mszczonowie prowadzi Fundacja „Źródła Życia”. Ona również zaadaptowała projekt EXPO Zdrowie do warunków polskich, realizuje go wspólnie z Chrześcijańską Służbą Charytatywną. Od ubiegłorocznej premiery w Tarnowie w naszym kraju odbyło się już wiele wystaw z tego cyklu. Najkrócej mówiąc, EXPO Zdrowie to pełna atrakcji wędrówka przez arkana zdrowego stylu życia. Na ośmiu stoiskach, każde poświęcone innej zasadzie zdrowego stylu życia, na uczestników czekają konsultanci udzielający porad i wykonujący proste zabiegi i badania.
 
7 września już po raz drugi EXPO Zdrowie odbyło się w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Punkt rejestracyjny znajdował się na zewnątrz budynku MOK, reszta stanowisk w środku. Imprezie towarzyszył też wykład o profilaktyce antynowotworowej. Chętni mogli wesprzeć projekty zdrowotne ChSCh, wrzucając pieniądze do puszki.
 
Jak zazwyczaj wśród stoisk towarzyszących znalazło się też to z degustacją potraw wegetariańskich oraz z książkami i broszurami o tematyce zdrowotnej.   
 
– Kiedy rozpoczynała się wystawa, była ładna pogoda. Później się rozpadało, a na koniec wieńczącego EXPO wykładu znów wyjrzało słońce – relacjonuje Marcin Anielski.
 
Pogoda dla prowadzących EXPO jest ważna, gdyż większość wystaw odbywa się pod gołym niebem. Jednak najważniejsze jest to, co z imprezy wynoszą uczestnicy. Pragnieniem organizatorów jest, by zabierali ze sobą pragnienie zmiany swojego stylu życia na lepszy. Jak widać, słońce dla takich zmian już świeci, przynajmniej w Mszczonowie.             

(aw)

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij