Konin: spirometria po raz pierwszy

4.07.2011

Udział wolontariuszy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Dniach Konina staje się już tradycją. W czerwcu po raz czwarty przedstawiciele lokalnej filii ChSCh gościli na obchodach święta miasta, prowadząc profilaktykę zdrowotną. Tym razem dla mieszkańców przygotowali wystawę EXPO Zdrowie.  

Tegoroczne Dni Konina, 18 i 19 czerwca, nie miały szczęścia do pogody, ale zmienna aura – słońce, wiatr z dość silnymi podmuchami i deszcz – nie zniechęciła mieszkańców. Przygotowano bardzo atrakcyjny i różnorodny program, a wydarzeniem były koncerty Natalii Kukulskiej i Kamila Bednarka.

Tym razem organizatorzy zaprosili mieszkańców do niecki nadwarciańskiej przy amfiteatrze w Nowym Koninie. Dorota Skąpska, kierująca lokalną filią ChSCh, ciepło mówi o profesjonalizmie, życzliwym wsparciu i pomocy Marii Pawlak  z urzędu miasta i Roberta Glapy z Konińskiego Domu Kultury – bezpośrednio zaangażowanych w przygotowania. Wśród wielu wystawców rzucały się w oczy namioty ChSCh, w których wolontariusze – lekarze, pielęgniarki i pasjonaci zdrowego stylu życia prowadzili badania profilaktyczne oraz konsultacje.

Zgodnie z założeniami EXPO Zdrowie mierzono poziom cukru i cholesterolu, ciśnienie krwi, wykonywano pikflometrię (określanie szybkości przepływu powietrza w drogach oddechowych), test wysiłkowy, spirometrię (badane objętości płuc) i udzielano porad z zakresu uzależnień oraz ziołolecznictwa. Było także stoisko, na którym mówiono o roli wody w organizmie. Proste badanie pikflometrem uświadomiło wielu odwiedzającym, że mają problem z prawidłowym oddychaniem. Po badaniu poziomu cukru kilka osób otrzymało od ChSCh glukometry, ponieważ wyniki pomiaru i objawy, o których mówili poddający się badaniom, wskazywały na prawdopodobieństwo cukrzycy. Konsultacje u lekarza – Hanny Kalaczyńskiej – motywowały do większej dbałości o zdrowie.

Stoisko na temat uzależnień odwiedzane było licznie przez młodzież. Jej uwagę przyciągała lalka paląca papierosa. Młodzi ludzie oni zobaczyć, co naprawdę przedostaje się do płuc palacza, oraz jak wyglądają jego czarne od substancji smolistych płuca. Ci uczestnicy EXPO nie tylko chcieli sami zerwać z nałogiem, ale pragnęli dowiedzieć się, jak zachęcić do tego swoich rodziców. Radą służył im terapeuta Wiesław Zięcina.

W ciągu dwóch dni z badań skorzystało ponad 170 osób. Blisko 30 z nich po raz pierwszy w życiu miało możliwość wykonania spirometrii, której wyniki można było skonsultować z lekarzem Elżbietą Wojtkowską.

Wiele osób podkreślało, iż programy takie jak EXPO Zdrowie są potrzebne i powinny być organizowane częściej. Oby dla wszystkich uczestników czerwcowa wystawa w Koninie stała się bodźcem motywującym do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Czytaj więcej o EXPO Zdrowie.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij