Świebodzice: Chłód nie odstraszył

28.06.2011

Mimo niezbyt sprzyjającej aury EXPO Zdrowie, które odbyło się 26 czerwca na rynku w Świebodzicach, przyciągnęło wielu uczestników. Jak zwykle czekały na nich liczne badania, możliwość obliczenia wieku biologicznego i konsultacja lekarska. Niektórzy byli zaskoczeni tym, czego się dowiedzieli.  

Na ośmiu stoiskach EXPO jak zwykle promowano osiem zasad zdrowia: ruch, słońce, dietę, wodę, wstrzemięźliwość, odpoczynek, powietrze i zaufanie. Wystawie towarzyszyło także m.in. stoisko z degustacją potraw wegetariańskich.

–  Każda osoba paląca papierosy przeszła przez krótką terapię, jak rzucić palenie. Jednak wiele osób twierdziło, że nie mają żadnych uzależnień. Jakież było ich zdziwienie, gdy uświadamiałem im, że kawa, którą tak lubią, również uzależnia i do tego ma bardzo negatywny wpływ na organizm – mówi Andrzej Majewski, który prowadził punkt konsultacyjny właśnie ds. uzależnień.

Świebodzicka wystawa była czwartą i ostatnią imprezą zrealizowaną w ramach projektu EXPO Zdrowie na Dolnym Śląsku prowadzonego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt skierowany był do osób niezatrudnionych, w wieku 15-64 lat.

W czterech wystawach zrealizowanych w maju i czerwcu w Kamiennej Górze, Trzebnicy i dwukrotnie w Świebodzicach wzięło udział około 400 osób. Wszystkim wystawom towarzyszyły również warsztaty motywacyjne z psychologiem. W trakcie tych zajęć mówiono o tym, jak radzić sobie z problemami dnia codziennego, przełamywać bariery związane z długotrwałym bezrobociem, zwalczać kompleksy i nałogi.

– Choć ten projekt dobiegł końca, nie oznacza to końca wystaw EXPO na Dolnym Śląsku. Już 3 lipca zapraszamy na EXPO do Polanicy-Zdroju, zaś w sierpniu m.in. do Wałbrzycha i Świdnicy. Udział brać mogą wszyscy chętni. Badania i porady udzielane są bezpłatnie – mówi Marek Jankowski, koordynator.

EXPO Zdrowie na świecie znane jest od lat, w Polsce od 2010 roku.

Czytaj więcej o projekcie EXPO Zdrowie.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

(aw)

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij