Expo Zdrowie w Ustroniu

25.05.2011

22 maja odbyło się Expo Zdrowie w Ustroniu inaugurujące cykl wystaw tego typu na Śląsku Cieszyńskim. Całe przedsięwzięcie realizowane jest przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dlatego też jego adresatami są przede wszystkim osoby niezatrudnione.

Expo Zdrowie to interesująca formuła profilaktyki chorób. Przekonać mogli się o tym mieszkańcy Ustronia. Uczestnicy tamtejszej wystawy zdrowotnej poddali się podstawowym badaniom medycznym, których wyniki – zebrane na Osobistej Karcie Badań – stanowiły podstawę indywidualnych konsultacji lekarskich, a także umożliwiły ocenę wieku biologicznego. A można było zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i wydolność oddechową, a także poddać się testowi kondycyjnemu z pomiarem tętna czy obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI). Przechodząc przez osiem tematycznych stanowisk, uczestnicy poznawali podstawowe zasady zdrowego stylu życia: dietę, ćwiczenia fizyczne, wodę, światło słoneczne, wstrzemięźliwość, powietrze i ufność. Degustacja wegetariańskich potraw, zawsze obecna na Expo Zdrowie, wymowniej niż słowa przekonywała, że zdrowo to także bardzo apetycznie i smacznie. Chętnie więc sięgano po broszury, które dostępne były bezpłatnie podczas imprezy. Promocję zdrowego stylu życia wzbogaciły jeszcze warsztaty integracyjno-motywacyjne z psychologiem. Wrażenia biorących w nich udział były pozytywne. „Dużo dobrych rozmów” – komentowano zajęcia.

Impreza towarzyszyła 15. Rodzinnemu Rajdowi Rowerowemu pod patronatem Burmistrza Miasta Ustroń. To ułatwiało pracę 25 osobom zaangażowanym w realizację programu wystawy i sprzyjało frekwencji.

– Dzięki temu zyskaliśmy dodatkową możliwość dotarcia do potencjalnych uczestników: mogliśmy korzystać ze sceny i nagłośnienia organizatorów rajdu – mówi Szymon Adamczyk, koordynator.

Sprzyjała też pogoda – było słonecznie, ciepło, ale nie upalnie. W sumie do udziału zgłosiło się około 80 osób.

Podsumowując niedzielne Expo Zdrowie, Szymon Adamczyk podkreśla pozytywny odbiór przez uczestników i wyraża życzenie, wspólne zapewne wszystkim, którzy od kwietnia przygotowywali śląski cykl:

– Oby następne spotkania były co najmniej tak samo udane.

Kolejne Expo Zdrowie na Śląsku Cieszyńskim 1 czerwca w Wiśle. Odbędzie się ono w godzinach 8.30–14.30 na placu Bogumiła Hoffa, obok urzędu miasta. Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszych zgłoszeń. Można się zapisać, dzwoniąc pod numer telefonu 501 503 385.

Czytaj więcej o Expo Zdrowie.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij