Szkolenia i wystawy Expo Zdrowie

9.09.2010

Od premiery Expo Zdrowie w Polsce, jaka miała miejsce w maju br. w Tarnowie, odbyło się już wiele podobnych wystaw na terenie całego kraju. W tej interesującej imprezie propagującej zdrowy styl życia jeszcze przed wakacjami mogli wziąć udział mieszkańcy: Nowego Sącza, Chrzanowa, Mszczonowa i Ostrowi Mazowieckiej. Prowadzono także szkolenia dla organizatorów i wolontariuszy biorących udział w tym projekcie.

Jedno ze szkoleń dotyczących Expo Zdrowie odbyło się 15 maja w Nowym Sączu. Wzięli w nim udział: Piotr Nowacki, dyrektor Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), wolontariusze ChSCh oraz przedstawiciele innych organizacji współuczestniczących w tym programie w Polsce. Pelegentem był Roman Uhrin, promotor zdrowia, odpowiedzialny za realizację Expo Zdrowie w Czechach. U naszych sąsiadów projekt ten prowadzony jest już od dłuższego czasu i cieszy się sporym uznaniem oraz popularnością wśród społeczeństwa.

Podczas spotkania Roman Uhrin przedstawił główne założenia programu Expo oraz na przykładzie swojego kraju wskazał na możliwość wprowadzania drobnych innowacji stosownie do charakterystyki danego państwa. Zaprezentował również, jak w Czechach działają kluby zdrowia. Pozwalają one uczestnikom wystawy Expo systematycznie troszczyć się o kondycję swojego organizmu i obserwować pozytywne zmiany, jakie zachodzą w wyniku stosowania rad udzielonych im podczas Expo Zdrowie.

Uczestnicy szkolenia mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce podczas Expo, które odbywało się od 14-16 maja w Galerii Sandecja w Nowym Sączu. Była to druga, po tarnowskiej, odsłona tej imprezy w Polsce. Od piątku do niedzieli w ramach wystawy przebadanych zostało ponad 150 osób. Na początku każdy z uczestników przechodził przez profesjonalnie przygotowany punkt rejestracyjny. Później poddawał się badaniom na kolejnych stanowiskach (pomiar wagi ciała, wzrostu, poziomu tkanki tłuszczowej, ciśnienia, poziomu cukru we krwi, pojemności płuc i test harwardzki). Można było napić się wody mineralnej, skorzystać z masażu, a na końcu –  z konsultacji lekarskiej.

Kolejne wystawy z tego cyklu miały miejsce 6 czerwca w Chrzanowie i Mszczonowie. W Chrzanowie impreza towarzyszyła obchodom Dni Chrzanowa i odbyła się na głównym placu miasta, w Mszczonowie natomiast – w holu Urzędu Miejskiego.

Uczestnicy mszczonowskiego Expo podkreślali, ze takich imprez powinno być więcej. Dziękowali za możliwość skorzystania z tego rodzaju programu profilaktycznego. Niektórzy byli przerażeni stanem swojego zdrowia: – Muszę coś z tym zrobić – mówili. Miało to jednak wymiar bardzo pozytywny, bo wiązało się z wiedzą, jaką zdobyli, i postanowieniem poprawy swojego stylu życia. Wielu uczestników nie było świadomych mnóstwa podstawowych faktów związanych ze zdrowiem. Ta impreza pozwoliła im dowiedzieć się dużo nowego na ten temat. 

Ponadto w trakcie Expo Zdrowie w Mszczonowie wolontariusze ChSCh, w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej prowadzonej przez tę organizację, kwestowali na rzecz powodzian. Przy jednym ze stanowisk ustawili specjalną skarbonkę oraz zbierali datki do puszek.

13 czerwca, w trakcie obchodów dni miasta, odbyła się wystawa w Ostrowi Mazowieckiej. Miała miejsce na terenie obiektu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ekspozycję odwiedziło ok. 200 osób. Jak zazwyczaj, była okazja do konsultacji z lekarzem oraz ekspertami z zakresu zdrowego stylu życia. 

– Nowość w stosunku do poprzednich odsłon Expo Zdrowie w Polsce stanowiła możliwość obliczenia swojego wieku biologicznego, czyli wieku uwzględniającego kondycję organizmu, a nie metrykę – mówi Piotr Gołaszewski, koordynator wystawy.

Dużym powodzeniem cieszyły się towarzyszące imprezie stanowisko z degustacją potraw wegetariańskich oraz punkt konsultacyjny ds. uzależnień. Na stoisku z kulinariami uczestnicy zachwycali się domowym chlebem oraz smalcem wegetariańskim. Wiele osób prosiło o przepisy. O godz. 18, po zakończeniu wystawy, został przeprowadzony wykład pt. Jak pokonać stres.

Wystawa Expo Zdrowie w Ostrowi Mazowieckiej została zorganizowana przy współpracy z Urzędem Miasta. Wydarzeniem zainteresowały się lokalne media. Przy realizacji projektu, obok ekspertów, pomagali także wolontariusze z wielu miejscowości, m.in. z Białegostoku, Hajnówki i Szczytna.

Organizatorami programu Expo Zdrowie w Polsce są: Chrześcijańska Służba Charytatywna, Fundacja Źródła Życia (autor projektu w Polsce), Polskie Stowarzyszenie "Zdrowia Rodzina" oraz Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia.

Każdy może wesprzeć tę i tym podobne inicjatywy, wpłacając pieniądze na konto:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
nr konta: 26 1240 1994 1111 0010 3045 8599

Miej swój udział w poprawie stanu zdrowotnego naszego społeczeństwa.
Więcej o założeniach Expo Zdrowie możesz przeczytać na:
http://www.expozdrowie.bliskoserca.pl/

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh.

(aw)

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij