Premiera programu Expo Zdrowie w Polsce

28.06.2010

Od maja 2010 roku mamy w naszym kraju nową jakość w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Podczas Weekendu Zdrowia zorganizowanego od 7 do 9 maja w Galerii Tarnovia w Tarnowie po raz pierwszy w Polsce odbyła się wystawa Expo Zdrowie. W przeprowadzeniu imprezy pomogło wielu wolontariuszy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

- Nasze społeczeństwo ciągle jeszcze zbyt małą wagę przywiązuje do spraw związanych ze zdrowym stylem życia. To pokutuje wieloma problemami, m.in. wysokim współczynnikiem  zapadalności na choroby cywilizacyjne. Wierzymy, że dzięki naszemu przedsięwzięciu już wkrótce ten stan rzeczy ulegnie poprawie – podkreśla Marek Kroczyk, koordynator pierwszej wystawy.

- To wspaniały pomysł! W jednym miejscu można nie tylko poddać się badaniom i uzyskać poradę na temat zdrowia, ale także skosztować pysznych i dietetycznych potraw – mówi jedna z uczestniczek.

Przechodzący przez osiem stanowisk Expo Zdrowie klienci galerii mogli wykonać m.in. spirometrię (badanie pojemności płuc), pomiar tkanki tłuszczowej, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru, test harwardzki oraz skorzystać z masażu. Zgodnie z zasadami programu każde stoisko poświęcone było jednej z podstawowych zasad zdrowia (spokój, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek, dieta, światło słoneczne, ćwiczenia, woda). Na końcu na uczestników czekał lekarz, który po analizie przedstawionej przez nich karty wyników badań udzielał porad dotyczących zdrowego stylu życia.

Wśród imprez towarzyszących wystawie Expo w Tarnowie znalazły się: degustacja zdrowej żywności przygotowana przez wolontariuszki ChSCh działające w ramach prowadzonego przez służbę Klubu Zdrowia, stanowisko antynikotynowe (filia ChSCh Żory), stoisko Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia (oferujące kursy m.in. z dziedziny zdrowia, życia rodzinnego i in.), stoisko zielarskie (na którym można było skosztować m.in. świeżo wyciśniętego soku z marchewki i herbatek owocowych), stoisko z książkami.

Głównymi organizatorami projektu Expo Zdrowie w Polsce są: Chrześcijańska Służba Charytatywna, Fundacja ,,Źródła Życia”, Polskie Stowarzyszenie ,,Zdrowa Rodzina” oraz Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia. Pomysł tego typu wystawy narodził się w Stanach Zjednoczonych i oparty jest na programie New start, opracowanym przez Weimar Center of Health&Education (Weimarskie Centrum Zdrowia i Edukacji). Expo Zdrowie prowadzone jest od kilku lat z powodzeniem w innych krajach Europy, m.in. w Portugalii i Czechach.         

Impreza w Tarnowie została przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Promocji Zdrowego Życia i Żywności. Podczas trzech dni wystawy w programie wzięło udział w sumie ponad 200 osób, zaś około pół tysiąca odwiedziło przynajmniej jedno ze stoisk.

 

Działania ChSCh możesz wesprzeć, przekazując nam 1% podatku lub zasilając konto bankowe:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
nr konta: 26 1240 1994 1111 0010 3045 8599
 
                                                                                      

                                                                                                        Serwis Informacyjny ChSCh (aw)

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij