Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka: Polacy się nie badają. Zmieńmy to!

27.06.2012

Dlaczego należy pić dużo wody? Jak wysiłek fizyczny wpływa na organizm? Czy mój poziom cholesterolu i cukru jest w normie? Na te i inne pytania mogli znaleźć odpowiedź uczestnicy wystawy EXPO Zdrowie, która odbyła się 24 czerwca w Lądku-Zdroju. Z programu skorzystało 200 osób. 

Około 50% Polaków nie wykonuje systematycznie badań profilaktycznych. Z reguły udajemy się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś nam dolega. Projekt EXPO Zdrowie powstał po to, by zwiększać świadomość zdrowotną społeczeństwa i zachęcać do częstszego kontrolowania naszego stanu zdrowia. 
 
W niedzielę, przy pięknej pogodzie rynek w Lądku-Zdroju zapełnił się przechodniami. Tam czekała na nich atrakcyjna ekspozycja. Każde ze stoisk to inne zagadnienie zdrowego stylu życia – od diety po wypoczynek. Uczestnikom pomagali wolontariusze, którzy udzielali porad i wykonywali badania, m.in. spirometrię, pomiar ciśnienia, cholesterolu, cukru i tkanki tłuszczowej, a także test harwardzki. Test ten polega on na wchodzeniu i schodzeniu z około 40-50 cm stopnia przez około 4 min. Przed i po wysiłku mierzone jest tętno, a uzyskany wynik służy do obliczenia wskaźnika wydolności organizmu.

Po wysiłku można było napić się wody, a na jednym z kolejnych stoisk także skorzystać z masażu. Wszystkie badania służyły do obliczenia wieku biologicznego, czyli wieku uwzględniającego nie rok urodzenia, a stan zdrowia. Z programu, przechodząc przez wszystkie stanowiska, skorzystało 200 osób. 

Imprezie towarzyszył punkt informacyjny na temat mammografii, degustacja zdrowych potraw, stoisko z książkami, stoisko oferujące darmowe kursy, m.in. rodzinne i zdrowotne, Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia oraz punkt konsultacyjny ds. uzależnień.     

– Była to pierwsza wystawa EXPO Zdrowie w Lądku-Zdroju – mówi Marek Jankowski, koordynator EXPO Zdrowie w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – Kolejna wystawa odbędzie się na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, już 1 lipca, w godzinach 12-17.

Organizatorem imprezy w Lądku-Zdroju byli Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) oraz Urząd Miasta i Gminy w Lądku-Zdroju. W Polsce projekt EXPO Zdrowie prowadzą Fundacja „Źródła Życia”, Chrześcijańska Służba Charytatywna, Polskie Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina” oraz Korespondencyjna Szkoła Lepszego Życia.

(aw)

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij